Rzeki

Wieprza z Pokrzywną

Szybki nurt, liczne bystrza oraz drzewa w korycie rzeki – charakter rzeki górskiej; górna część szlaku, aż nieco poniżej pola namiotowego "MNICH" w Broczynie charakteryzuje się długimi bystrzami w otoczeniu lasów – wymagająca; odcinki: środkowy oraz dolny są spokojniejsze i łagodniejsze wśród pól i łąk – dla mniej doświadczonych kajakarzy; bezpośrednio uchodzi do Morza Bałtyckiego.

Studnica

Trudny szlak kajakowy – dla doświadczonych uczestników spływów – w 1-o osobowych kajakach; dzika, rwąca rzeka, z licznymi przeszkodami w nurcie, płynie przez wąską dolinę pośród lasów.dla kajaków dwuosobowych dostępna raczej od miejscowości Kawczyn.

Grabowa

Rzeka o zróżnicowanym charakterze począwszy od górskiego zwałkowego w górnym jej biegu po przez spokojniejszy w środkowym i całkiem łagodny w dolnym.

Radew

Trasa szlaku jest urozmaicona i bardzo malownicza, godna polecenia każdemu turyście. Brzegi rzeki są przeważnie zalesione, momentami korony drzew łączą się nad naszymi głowami, tworząc efektowne tunele. Atrakcyjność szlaku podnosi duża liczba miejsc biwakowych w odosobnionych terenach nie uczęszczanych przez ludzi, a więc jest to trasa dla ceniących sobie ciszę i możliwość obcowania z przyrodą sam na sam. Początkowa uciążliwość, związana z występowaniem drzew i krzewów w nurcie stopniowo maleje w miarę zbliżania się do ujścia. Na trasie występuje 7 stałych przenosek kajaków oraz pewna liczba okresowych. Na pokonanie całego szlaku należy przeznaczyć 4 do 5 dni.

Parsęta

W górnym biegu wąska i nadzwyczaj uciążliwa, choć amatorzy zwałek i kolekcjonerzy całych szlaków powinni tam właśnie zacząć.Za Byszynem rzeka poszerza się i odcinek aż do ujścia do Bałtyku należy zaliczyć do łatwych.

Słupia

Długie śródleśne odcinki, zarówno łatwe – szczególnie w jej końcowym biegu, jak i o górskim charakterze – dla doświadczonych kajakarzy – najbardziej dziki odcinek to tzw. Rynna Sulęczyńska, uchodzi bezpośrednio do Morza Bałtyckiego, na trasie - zabytkowe elektrownie wodne;.

Kamienica

„Dzika”, „zwałkowa” - z licznymi kamieniami w nurcie – dla doświadczonych kajakarzy , w kajakach górskich, przeszkody na szlaku wymagają wysokich umiejętności technicznych.Poniżej miejscowości Kamieńc dostępna dla jedynek i dwójek turystycznych.

Łupawa

W górnym odcinku rzeka najeżona wyrastającymi z wody głazami do tego szybki nurt powalona drzewa i inne podwodne przeszkody sprawiają że jest to nielada wyzwanie dla mniej wprawionych kajakarzy,natomiast odcinek środkowy i dolny do ujścia do jeziora Gardno kilkukrotnie zmienia swuj charakter.Na szlaku spora ilość przenosek mniej i bardziej uciążliwych.

Brda

Wolny nurt, w górnym odcinku nieliczne przeszkody, różna szerokość koryta, meandry wśród łak i borów, ostatni z etapów, ze względu na większy spadek rzeki - nieco bystrzejszy nurt wśród urwistych brzegów.

Łeba

Zróżnicowane etapy, w górnym odcinku rzeka wymagająca, wiele przeszkód w korycie, nurt raczej spokojny, miejscami szybszy; następny etap – szybszy nurt w śródleśnym wąwozie, przełom – duży spadek terenu, kamieniste dno, liczne głazy na dnie rzeki – długie bystrza, zdarza się niski poziom wody ; dalej – rzeka łatwa nawet dla niedoświadczonych kajakarzy; na jej całej długości małe elektrownie wodne.

Bukowina

Rzeka o charakterze górskim: miejscami ma silny i szybki nurt, obfituje także w kamieniste bystrza, przeszkody w postaci powalonych drzew.

RAPID KAYAK. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Internet-media.pl